ملاحظاتی که در مورد سند افتتاحیه می بایست در نظر گرفته شود ؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  دوستان گرامی و حسابداران عزیز در مورد ثبت سند افتتاحیه چند نکته را می بایست در نظر گرفت که عبارتند از :

  نکته 1- سند افتتاحیه سندی می باشد که مانده اولیه حسابها در ابتدای دوره مالی در آن ثبت شده و اصطلاحا دوره مالی جدید با این سند افتتاح می گردد.

  برای دریافت متن کامل به ....... ادامه مطلب مراجعه نمایید

  بهرام نیک گهر 09127935220

  نکته 2- سند افتتاحیه معمولا اولین سند حسابداری در هر دوره مالی می باشد.

  نکته 3- در برخی از شرکتها، صدور سند افتتاحیه تا تیرماه طول می کشد و ترازها مانده حسابهای دائمی این شرکتها تا این زمان صحیح نمی باشد.

  نکته 4- در سند افتتاحیه فقط از حسابهای دائمی و رابط (افتتاحیه) و انتظامی استفاده می شود .

  نکته 5- در سند افتتاحیه باید معادله اصلی حسابداری (دارایی = بدهی + سرمایه) با توجه به افتتاح مانده تمامی حسابهای دائمی برقرار باشد . برای این منظور ابتدا تمامی دارائیها را بدهکار و در مقابل حساب افتتاحیه را بستانکار می کنند. سپس بدهیها و سرمایه را بستانکار نموده و حساب افتتاحیه را بدهکار می کنند . در صورت صحیح بودن عملیات صدور سند افتتاحیه ، مانده حساب افتتاحیه در این سند صفر خواهد بود.

  نکته 6- می توان سند افتتاحیه را در چند مرحله صادر و تکمیل نمود. در مراحل اولیه حسابهایی که مانده قطعی و نهایی شده دارند (مانند بانکها، صندوق) منتقل می شوند و بعد از آن به تدریج مانده بقیه حسابها (مانند حساب سود و زیان، جاری شرکا و ...) ثبت و سند افتتاحیه نهایی می شود. در این حالت حساب افتتاحیه تا نهایی شدن سند افتتاحیه مانده خواهد داشت.

  نکته 7- آرتیکلهای سند افتتاحیه، مانده ریزترین و آخرین سطح حسابهای دائمی را افتتاح می کنند. بنابراین تعداد آرتیکلهای سند افتتاحیه معمولا زیاد است.

  نکته 8- ثبت مانده حسابها در سند افتتاحیه ، برعکس سند اختتامیه دوره مالی قبل است (مثلا در اختتامیه مانده بانکها بستانکار و افتتاحیه بدهکار ثبت می شوند). البته در صورتی که کدینگ حسابها تغییر نکرده باشد.

  نکته 9 - سند اختتامیه معمولا در سطح آخر حسابهای ثابت انجام می شود ولی در سند افتتاحیه مانده حسابهای تفصیلی نیز افتتاح می گردد

  نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 ساعت: 18:24
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123