حسابداری تعدیل حسابها

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  دوستان گرامی :

  با توجه به قبولفرض تعهدیدر حسابداری شناسایی و ثبت اقلام دارایی ، بدهی ، سرمایه ، درآمد و هزینه موسسه می بایست بر اساس مفروضات زیر صورت گیرد :

  ● خرید وفروش دارایی در دوره ای که معامله انجام می شود در دفاتر ثبت می شود اعم از اینکه تمام یا قسمتی از بهای آن پرداخت یا دریافت شده (نقدی) یا نشده (نسیه) باشد.

  ● درآمد در دوره ای که تحقق می یابد باید در دفاتر ثبت شود اعم از انکه وجه مربوط به آن دریافت شده یا نشده باشد.

  ● هزینه در دوره ای که واقع می شود باید در دفاتر ثبت شود اعم از اینکه وجه آن پرداخت شده یا نشده باشد.

  دریافت متن کامل در .... ادامه مطلب

  بهرام نیک گهر 09127935220

  تعدیل حسابهای پیش پرداخت

  در طول دوره مالی موارد مختلفی از پیش پرداخت ها ممکن است در دفاتر ثبت شود . همه این پیش پرداختها به هنگام ثبت در دفاتر به عنوان دارایی موسسه تلقی می شود چرا که هنوز انتفاعی از آنها به موسسه نرسیده است و حتی ممکن است موسسه اقدام به پس گرفتن وجوه پیش پرداخت شده کند. برخی از موارد پیش پرداخت های طی دوره مالی مربوط به بیعانه هایی است که جهت خرید دارایی ها به موسسه فروشنده پرداخت می شود . این پیش پرداختها در هنگام تحویل گرفتن دارایی مویرد معامله می بایست بستانکار شده و حساب دارایی مربوط بدهکار شود. برخی دیگر از پیش پرداختها مربوط به هزینه هایی است که هنوز واقع نشده یعنی هنوز انتفاعی در این مورد به موسسه نرسیده است مثلا پیش پرداخت بیمه یا پیش پرداخت اجاره از آن جمله اند.این نوع پیش پرداختها با گذشت زمان و دریافت انتفاع توسط موسسه به هزینه تبدیل می شوند.

  تعدیل موجودی ملزومات مصرفی

  چنانچه ملزومات مصرفی موسسه بطور عمده خریداری شده و به انبار موسسه تحویل شود این موجودی ها به هنگام خرید به عنوان دارایی موسسه شناسایی و ثبت می شود. بدیهی است که در طول دوره مالی مقداری از این موجودیها در اجرای عملیات موسسه مصرف می شود. بنا براین لازم است که میزان مصرف موجودیها تعیین شده و به همین میزان حساب هزینه ملزومات مصرفی بدهکار و حساب موجودی ملزومات بستانکار شود.

  تعدیل پیش دریافتها

  پیش دریافت درآمد تا زمانی که خدمات مورد معامله به مشتری ارائه نشده است به عنوان بدهی در دفاتر فروشنده خدمات ثبت می شود. به محض اینکه خدمات مورد معامله به مشتری ارائه شد این بدهی به درآمد تبدیل می شود. بنابراین در پایان دوره مالی باید حساب پیش دریافت درآمد بابت خدمات ارائه شده بدهکار شده و حساب درآمد بستانکار شود.

  تعدیل هزینه های معوق

  هزینه های معوق هزینه هایی هستند که واقع شده ولی هنوز پرداخت نشده اند. مثلا در پایان دوره مالی باید هزینه های آب و برق و تلفن وگاز مصرفی موسسه که صورتحساب مربوط به آنها هنوز توسط موسسه دریافت نشده است شناسایی و در دفاتر ثبت شود چرا که این هزینه ها واقع شده اند و طبق فرض تعهدی باید به حساب گرفته شوند. برخی از هزینه های معوق مانند آنچه گفته شد ماهیت پیش بینی و تخمین دارند. این قبیل هزینه ها را باید با توجه به مبلغ آنها در دوره های مشابه پیش بینی کرد. بدیهی است چنانچه مبلغ واقعی این هزینه ها بطور قابل ملاحظه ای با آنچه که پیش بینی شده است اختلاف داشت از این بابت تعدیل لازم باید در دفاتر انجام شود. برخی دیگر از هزینه های معوق هزینه هایی هستند که مبلغ آنها مشخص است ولی به دلایلی هنوز پرداخت نشده اند و مثلا ممکن است هزینه بهره وام دریافتی به دلیل نرسیدن موعد پرداخت قسط وام هنوز پرداخت نشده باشد ولی مبلغ آن مشخص است و این هزینه واقع شده است لذا باید در دفاتر ثبت شود. یا حقوق و مزایای بعضی از کارکنان ممکن است هنوز پرداخت نشده باشد که این هنوز پرداخت نشده اند نوعی تعهد برای موسسه به وجود می آید که این باید در دفاتر ثبت شوند.

  نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : شنبه 16 ارديبهشت 1396 ساعت: 16:23
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها