پولشویی الکترونیک

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  پول شویی یعنی مشروع جلوهlrm;دادن پول هایی که از راهlrm;های غیرقانونی و نامشروع بهlrm;دست می آیند با استفاده از روش هایی که باعث پنهان شدن منشاء غیر قانونی آن پول ها می شوند.

  بهرام نیک گهر 09127935220

  با گسترش دامنه استفاده از بستر اینترنت برای ارائه خدمات الکترونیک جرایم مالی و بانکی هم به سمت الکترونیک شدن پیش رفت. در این گزارش شما را با یکی از جدید ترین اشکال جرایم الکترونیک یاهمان پول شویی الکترونیک آشنا می کنیم.

  ظهور بانکداری الکترونیک پدیده مبارکی بود که دارای مزایا و محاسن فراوانی نسبت به شیوه های قدیمی تر بانکداری بود، به نحوی که در زمان، انرژی و سرمایه های مردم و بانک به شکل چشم گیری صرفه جویی می کرد این پدیده جدیدحتی موجبات خوشحالی بزهکاران را فراهم آورد به شکلی که این فناوری جدید چنان برای پولlrm; شویان شگفتlrm;انگیز بوده که آن را ساحل نجات و بهشت خود نامیدهlrm;اند؛

  مجرمان و پیشروان پول شویی از بستر بانکداری الکترونیک به شیوه های گوناگون برای مشروع نشان دادن پول های کثیف خود استفاده می کنند.

  یکی از مهمlrm;ترین ابزارهایی که در پول و بانکداری الکترونیک برای اجرای صحیح امور و بالابردن ضریب اطمینان کارکردها به کار میlrm;روند، فناوری رمزنگاری و امضای دیجیتال میlrm;باشد. به طور خلاصه، کارکرد فناوری رمزنگاری این است که محتوا را به شکلی نامفهوم و غیرقابل درک تبدیل میlrm;کند و برای اینکه به حالت اولیه برگردد، لازم است فرایند رمزگشایی (Decryption) اجرا شود که بدیهی است فقط سازنده و واگذارنده این فناوری و ارسالlrm;کننده و دریافتlrm;کننده محتوا توانایی انجام آن را دارند.

  با توجه به این توضیحات مشخص میlrm;شود که اگر پول الکترونیک رمزنگاری شود، دیگر محتوای آن نامفهوم خواهد شد و تنها دریافتlrm;کننده آن که مشخص نیست در کدام نقطه از جهان قرار دارد، میlrm;تواند با اجرای برنامه رمزگشای مربوطه از آن آگاهی یابد. به این ترتیب، چنان سطحی از محرمانه ماندن (Confidentiality) و ناشناس ماندن (Anonymity) برای این مبادلات فراهم میlrm;شود که هر کس میlrm;تواند از هر جای دنیا مبلغ مورد نظر خود را به نقطهlrm;ای دیگر ارسال کند، بیlrm;آنکه کسی از محتوای آن آگاهی یابد.

  برخی مجرمان از این بستر برای انجام اعمال خلاف خود استفاده می کنند.

  بیlrm;تردید این مساله همانند دیگر مسایل لاینحل تلقی نمیlrm;شود، اما مسلماً حل آن با چالشlrm;های بسیاری همراه خواهد بود؛ به ویژه آنکه اگر جرایم سازمان یافته در عرصه فراملی و پول و بانکداری الکترونیک آن لاین مدنظر قرار گیرند که بدیهی است این رویکرد راه حلlrm;های بینlrm;المللی هم میlrm;طلبد، آن هم راه حلlrm;هایی که باید برای ملاحظات بعضاً مهمی که در فوق اشاره شد، پاسخlrm;های متحدlrm;الشکلی ارائه دهند. بیlrm;تردید تمامی کشورها در نحوه استفاده از فناوری رمزنگاری رویه متحدالشکلی ندارند. به عنوان مثال، در ایالات متحده استفاده از فناوری رمزنگاری پیشرفته PGP منوط به ارائه کلید رمزگشای آن به پلیس FBI میlrm;باشد، در حالی که مجریان قانون اروپایی با محدودیتlrm;های بیشتری مواجهند. همچنین، نگاه آنها به مساله رعایت حریم خصوصی کاربران شبکهlrm;ای یا به عبارت بهتر مشتریان بانکی شبکهlrm;ای یکسان نیست و از همه مهمlrm;تر اینکه تمامی کشورها در برخورد با جرایم سازمانlrm;یافته به یک اندازه تلاش نمیlrm;کنند، تا چه رسد به اینکه تن به وضع یک سری مقررات دهند که تجارت الکترونیک سودآور آنها را با تهدید مواجه میlrm;سازد. بنابراین، همان طور که ملاحظه میlrm;شود، حل تمامی این معضلات به یک اجماع بینlrm;المللی نیازمند است.

  در پایان باید گفت، با وجود تمام نارساییlrm;هایی که در باب مبارزه با پولlrm;شویی الکترونیکی برشمردیم، از آنجا که از لحاظ ماهیت همانند دیگر سوء استفادهlrm;هایی است که از فضای تبادل اطلاعات به عمل میlrm;آید، میlrm;توان راهکارهایی را که حداقل در راستای پیشگیری وضعی از این جرایم اعمال میlrm;شود را در اینجا نیز به کار برد؛ . به هر حال، شبکهlrm;های اطلاعlrm;رسانی رایانهlrm;ای به عنوان واسط ما با فضای تبادل اطلاعات در این فرایند نقش بسیار مهمی به عهده دارند. به عنوان مثال، چنانچه ارائهlrm;دهنده خدمات مرکز دادهlrm;ای (Data Center) به بانکداری الکترونیک بپردازد، باید آن را موظف کرد علاوه بر مقررات کلی، مقررات خاص مربوط به بانکداری الکترونیک را که مسلماً با نظر مقامات ذیlrm;صلاح سیاسی، اقتصادی و فناوری اطلاعات و ارتباطات مقرر شده و شاید در قالب یک قانون خاص هم به تصویب رسیده باشد، به اجرا گذارد.

  چنانچه به مسائلی که در فوق بیان شد جامه عمل پوشانیده شود، میlrm;توان ادعا کرد که مبارزه با پولlrm;شویی الکترونیکی، حتی از پولlrm;شویی سنتی هم آسانlrm;تر خواهد بود. چرا که در اینجا لازم نیست پرسنل ارگانlrm;های مختلف از چندین کشور به خدمت گرفته شوند تا در مراحل سهlrm;گانه پولlrm;شویی سنتی اختلال ایجاد کنند، بلکه با یک هماهنگی بینlrm;المللی و تدوین یک سری برنامهlrm;های رایانهlrm;ای که بر مبنای سیاستlrm;گذاریlrm;های اصولی طرحlrm;ریزی شدهlrm;اند، به خوبی میlrm;توان از عهده پیشگیری از پولlrm;شویی الکترونیکی برآمد.

  برگرفته از: بانکی

  نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 ساعت: 18:30
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123