مواردی از حقوق و دستمزد که شامل بیمه و یا مالیات نمی باشند | بلاگ

مواردی از حقوق و دستمزد که شامل بیمه و یا مالیات نمی باشند

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

دوستان برای دریافت متن کامل مربوط به پرداخت های معاف از مالیات و بیمه حقوق و دستمزد به ..... ادامه مطلب بروید :

بهرام نیک گهر 09127935220

پرداخت هایی که مشمول کسر حق بیمه نیست :

مزایایی که مشمول کسر حق بیمه نیست به شرح ذیل می باشد:

۱ - بازخرید ایام مرخصی

۲ - کمک هزینه اولاد حداکثر برای دو فرزند و معادل سه برابر حداقل دستمزد سنواتی روزانه برای هر فرزند در ماه

۳ - هزینه سفر و فوق العاده مأموریت

۴ - عیدی

۵ - مابه التفاوت کمک هزینه مسکن و خواربار در ایام بیماری

۶ - حق شیر

۷ - پاداش نهضت سواد آموزی

۸ - حق التضمین (کسر صندوق)

۹ - پاداش افزایش تولید

۱۰ - حق همسر (در اجرای قانون نظام هماهنگ پرداخت و برای کارکنان دولت که مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند)

به جز موارد یاد شده در بالا، تمام مزایای نقدی و غیر نقدی مستمر که به تبع شغل و به صورت مزد، حقوق، کارمزد و یا کارآموزی به بیمه شده داده می شود، در صورتی که از حداقل حقوق و مزایای سال مربوطه کمتر نباشد مشمول کسر حق بیمه است. پرداخت های دوران بلاتکلیفی موضوع آیین نامه بیمه بیکاری هم مشمول کسر حق بیمه می باشد.

درآمدهای حقوق به شرح زیر از پرداخت مالیات معاف است :

1 ـ رؤسا و اعضای مأموریت های سیاسی خارجی در ایران و رؤسا و اعضای هیأت های نمایندگی فوق العاده دول خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت متبوع خود به شرط معامله متقابل و همچنین رؤسا و اعضای هیأت های نمایندگی سازمان ملل متحد و مؤسسات تخصصی آن در ایران نسبت به درآمد حقوق دریافتی از سازمان و مؤسسات مزبور در صورتی که تابع دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند.

2 ـ رؤسا و اعضای مأموریت های کنسولی خارجی در ایران و همچنین کارمندان مؤسسات فرهنگی دول خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دول متبوع خود به شرط معامله متقابل .

3 ـ کارشناس خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی ایران از محل کمکهای بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی و فرهنگی دول خارجی ویا مؤسسات بین المللی به ایران اعزام می شوند نسبت به حقوق دریافتی آنان از دول متبوع یا مؤسسات بین المللی مذکور.

4 ـ کارمندان محلی سفارتخانه ها و کنسولگری ها و نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت جمهوری اسلامی ایران در صورتی که دارای تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند به شرط معامله متقابل.

5 ـ حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده.

6 ـ هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل.

7 ـ مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانه های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می گیرد

8 ـ وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن .

9 ـ عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده (84) این قانون .

10 ـ خانه های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آئین نامه های خاص در اختیار مأموران کشوری گذارده می شود.

11 ـ وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آنها مستقیماً یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارك مثبته پرداخت کند.

12 ـ مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (84) این قانون.

13 ـ درآمدحقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان.

همچنین پیرو بند 2 بخشنامه شماره 19418/4385/211 مورخ 83/11/7، کارفرمایان بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی می توانند صرفاً با کسر دو هفتم از سهم حق بیمه پرداختی حقوق بگیران بیمه شده و کارفرمایان بیمه شدگان سازمان خدمات درمانی و سایر مؤسسات بیمه گر ایرانی نیز می توانند با کسر کل سهم حق بیمه پرداختی حقوق بگیران بیمه شده خود، از درآمد حقوق آنان و با قید میزان آن در فهرست های حقوق تسلیمی به اداره امور مالیاتی ذیربط مالیات متعلق را محاسبه نمایند.

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 28 فروردين 1396 ساعت: 17:55